INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Iba kúsok niečoho trblietavého

Iba kúsok niečoho trblietavého

Už takmer desať rokov je živý projekt Ministerstva vnútra SR a Prezídia Policajného zboru „Vidieť a byť videný“, ktorého cieľom bolo a je zviditeľniť všetkých účastníkov cestnej premávky, ale najmä deti a skôr narodených. Upozornenia polície na zvýšenie vlastnej bezpečnosti pomocou reflexných prvkov pripomínajú príslovečný hrach hádzaný na stenu. Žiaľ, v danom prípade po strete s motorových vozidlom padajú na zem ľudia, ktorí sa v mnohých prípadoch o zbytočnú smrť pričinili sami.

Reflexné oblečenie, resp. iné doplnky, zvyšujú svetelný kontrast oproti pozadiu a predlžujú vzdialenosť viditeľnosti. Odrážajú svetlo tak, že chodci sú pre vodičov motorových vozidiel viditeľní a registrovaní až na vzdialenosť 200 metrov. Tým sa zvyšuje reakčný čas vodiča včas zareagovať a tak predísť kolízií s chodcom, ktorej môže s dostatočnou časovou rezervou zabrániť. Byť videný na ceste je nevyhnutnosťou a reflexné prvky na oblečení, bicykli, kolieskových korčuliach či na kočíku môžu zachrániť život.

Od roku 2014 je účinná novela zákona číslo 8/2009 o cestnej premávke, ktorá rozšírila povinnosť chodca idúceho po okraji vozovky alebo krajnici mať za zníženej viditeľnosti reflexné prvky, reflexné či fluorescenčné doplnky odevu. Reflexné prvky sú povinní mať chodci nielen mimo obce, ale aj v obci. Z tisícok reflexných pások a fluorescenčných bezpečnostných prvkov, ktoré počas rokov policajti porozdávali v školách, domovoch dôchodcov, ale aj v kostoloch a na ďalších miestach, sa na cestách našich miest či dedín objavilo iba zopár.

Nie každé úmrtie chodca bolo zapríčinené absenciou reflexných prvkov. Napriek opakovaným  upozorneniam polície, aby na prechod cez cestu chodci využívali len vyznačené priechody a cez komunikáciu prechádzali iba vtedy, ak neohrozia seba a neobmedzia vodičov, strety chodca s vozidlom sa zvyšujú. Pohľad na tohtoročnú štatistiku úmrtí chodcov na našich cestách je hrozivý. Pokiaľ v roku 2015 zahynulo na našich cestách takmer 90 chodcov, do 23. októbra tohto roka prišlo o život na cestách Slovenska už 47 chodcov.

Dopravná nehoda nie je iba okamih zrážky. Zlomok sekundy dokáže zmeniť život celej rodine na dlhé roky. A možno všetko by mohlo byť inak. Stačilo mať na sebe iba kúsok trblietavej pásky.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky