INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Krimipríbeh – Poriadkumilovný pán Drahoš

Krimipríbeh – Poriadkumilovný pán Drahoš

Pán Drahoslav (43) si zmyslel, že pocestuje do Bratislavy. Na tom by nebolo nič zvláštne, do hlavného mesta denne prichádzajú desaťtisíce. Niektorí za prácou, iní iba tak, poobzerať sa, obdivovať jeho viac či menej historické pamiatky, ktoré ešte neskonzumoval zub času. Iné to bolo v prípade pána Drahoslava, ktorý na prácu mal obe ruky ľavé a z histórie mesta prejavoval záujem iba o svoju rodinu v paneláku. Skôr ako v posvätnej chvíli kľakol pred oltárom, navštívil svojho švagra. Týždeň som na slobode, svoje som si odsedel, za robotou som prišiel, u nás o voľnú lopatu nezakopneš, spustil hneď v úvode dlhší monológ. Slová plné bolesti znížili ostražitosť domáceho, a tak brata svojej manželky pozval ďalej. Bol to človek mäkkého srdca. Návštevníka pohostil, v družnom rozhovore pospomínali na mladšie roky, keď ako kamaráti brúsili na starej škodovke po okolitých dedinských zábavách. Obojstranne srdečná komunikácia sa skončila malou prosbou o pôžičku, pretože, vieš milý švagor, z basy vychádzaš s deravými vreckami. Švagor to až tak nevedel, na rozdiel od návštevníka spomínanú štátnu ustanovizeň vídaval ako strojvodič iba z rýchlika. Rodina je rodina, pomyslel si však, a oproti podpisu mu požičal stopäťdesiat eur. Veď sme família, vrátim ti všetko aj s úrokom o dva mesiace, sľuboval Drahoslav. Pôžička prepustencovi s deravou kešeňou vyvolala o pár hodín neskôr v rodine menší spor, ktorý manželka ukončila konštatovaním –  kristepane, brata mám vagabunda a manžel je debil. Vedela prečo.

Pán Drahoslav, kamarátmi spoza mreží nazývaný Drahoš, bol pekné kvietko. Za rozmanitú trestnú činnosť mal možnosť spoznať niekoľko slovenských a jednu rakúsku väznicu. Na veky požičané eurá sa čoskoro rozkotúľali a keďže o robote nemohla byť žiadna reč, navštívil neďaleko Bratislavy menší kostol. Nešlo o vymodlenie božskej many, ba nebol to ani pokus o zhrešenie rukou kradmou. Cieľom bol dušpastier, ktorého oslovil s prosbou o malú výpomoc v dvadsaťeurovej podobe, za čo sa mu dostalo odpovede v zmysle – pomôž si človeče, aj Pán Boh ti pomôže. A vraj keby Pán odmietol, nech sa skúsi niekde zamestnať, čo bol prirodzene absurdný návrh. Menej hlúpa sa mu, po vylákaní dvestopäťdesiateurovej zálohy od ženy, ktorej sľúbil zaobstarať kúpu starožitnosti, pozdávala myšlienka navštíviť sestru a dobroprajného švagra. Dostať sa do bytu v čase ich neprítomnosti nebol pre majstra Drahoša žiaden problém. Snubný prstienok, retiazka so zlatým príveskom a vyše štyristo eur v hotovosti odišli spolu s ním, keď sa ešte predtým stihol v kuchyni najesť. Ku cti mu slúži, že po sebe poupratoval a dokonca umyl aj taniere. Keď sa policajti čudovali, ako mohol skúsený zlodej nechať toľko daktyloskopických stôp, vyjadril sa stručne – na poriadok som si zvykol v base.

A budete ešte poriadkumilovnejší, podotkol postarší vyšetrovateľ, keď mu dopísal príslušné obvinenie.

           V bratislavskom kraji za sedem mesiacov roka 2017 zaznamenali policajné štatistiky 212 prípadov trestného činu Podvod (SR 1430), na základe ktorých bolo vyšetrovaných 118 osôb (objasnenosť 38%). Tak vraví § 221 trestného zákona v súvislosti s podvodom: Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. (Okolnosťou podmieňujúcou použitie vyššie trestnej sadzby  – až pätnásť rokov – je väčšia škoda, závažnejší spôsob konania, osobný motív, nebezpečné zoskupenie, krízová situácia, čin na chránenej osobe a iné).

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky