INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

KRIMIFÓRUM – Piráti na naše cesty nepatria

KRIMIFÓRUM – Piráti na naše cesty nepatria

Pred takmer dvomi rokmi nadobudla účinnosť novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorou sa novelizoval zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch. Novela zákona sa dotkla niektorých ustanovení o objektívnej zodpovednosti, sprísnila podmienky udelenia vodičských oprávnení pre určitý okruh osôb a priniesla i ďalšie zmeny. Medzi najočakávanejšie patrili zmeny v postihu za prekročenie maximálne povolenej rýchlosti. Od ich úpravy sa naivne očakávalo, že výrazným spôsobom eliminuje pirátov na našich cestách.   

Evidovaná nehodovosť z počiatočných 57 258 dopravných nehôd so 614 usmrtenými na začiatku storočia, teda v roku 2001, klesla po vlani zaznamenaných 13 507 kolízií, ktoré mali na svedomí 242 obetí. Pod jej znižovanie sa okrem zvýšeného dohľadu nad cestnou premávkou podpísali aj príslušné legislatívne opatrenia a mnohé ďalšie relevantné faktory. Pokiaľ ale hovoríme o zvýšenom postihu za prekročenie maximálne povolenej rýchlosti, prax nie celkom potvrdila očakávaný zámer. Neprimeraná rýchlosť patrí aj naďalej medzi popredné príčiny smrteľných dopravných nehôd, pričom nie vždy musí ísť iba o jej prekročenie. Na jej konto patrí aj neprispôsobenie rýchlosti vozidla stavu vozovky a ďalšie okolnosti ovplyvňujúce bezpečnosť jazdy.

Nekonečné poúčanie nepoučiteľných o rýchlosti jazdy, ktorú je potrebné za každých okolností prispôsobiť predpísanej rýchlosti, je hádzaním hrachu o stenu. Nedodržanie predpísanej maximálne povolenej rýchlosti a riskantná jazda patria medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd. Len tento rok počas júla a augusta dopravná polícia zaevidovala 45 obetí, pri ktorých v mnohých prípadoch svoju úlohu zohrala neskúsenosť mladého vodiča spojená s prekročením maximálne povolenej rýchlosti. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd zostáva porušenie povinností vodiča – nevenovanie sa vedeniu vozidla, národným športom nedisciplinovaných vodičov sa ale stalo telefonovanie či esemeskovanie počas jazdy. Sankcie za dopravné previnenia, ktoré by boli odstrašujúcou výstrahou pre iných priestupcov, v podstate neexistujú. Pokuty, prípadne nateraz osamotené povinné preškolenia po zistení jazdy pod vplyvom alkoholu, ani následné sekundárne postihy, na dôvažok okorenené prieťahmi v súdnych konaniach, dnes už nie sú pre aroganciu za volantom žiadnou prekážkou.

Pre výrazné eliminovanie nedisciplinovaných vodičov je nutné, aby trest prišiel okamžite po spáchaní priestupku. Vodiči musia vedieť, že polícia má k dispozícií technické, ale v prvom rade najmä legislatívne prostriedky, ktorými môže v krátkom čase účinne postihnúť nezodpovedného vodiča za porušovanie povinností účastníkov cestnej premávky. Rizikoví vodiči, či už ide o starších a pokročilých alebo prvovodičov, by mali prejsť preškolením a následným testom podľa závažnosti priestupku. Ak by súčasťou pokuty zaplatenej na mieste za závažné priestupky bolo okamžité zadržanie vodičského oprávnenia na čas po preskúšanie odbornej spôsobilosti a absolvovania z vlastného vrecka plateného psychologického vyšetrenia, zrejme by nezodpovedných vodičov rapídne ubudlo. Tendencia polície priestupok vyriešiť na mieste a nešikanovať ľudí behaním po úradoch očividne na hazardérov nezaberá. Namiesto  experimentovania s finančnými postihmi za priestupky spáchané proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, by stálo za to konečne siahnuť za bodovým systémom, ktorý je nielen zrozumiteľnejší a efektívnejší, ale svojím spôsobom vodiča zapája do samokontroly  správania sa za volantom.

Netreba pochybovať, že pre vodičov zostáva hrozba zadržania vodičského  preukazu do právoplatného skončenia veci, či už v správnom alebo súdnom konaní, na prvom mieste. Na tomto základe by mali čo najskôr stavať aj príslušné právne predpisy a cestným pirátom,  možnosti prezentovať svoju agresivitu na konto zranených a usmrtených, primerane obmedziť.

Ktože už dnes niečo vie o parkovaní na chodníkoch? A koho to ešte dnes zaujíma?

 Viete, že …

…v čase od 1. 9. do 14. 9. nahlásili v našom kraji krádež 26 motorových vozidiel, z toho Petržalke 3 (Gessayova, Panónska, Belinského)? V noci zlodeji ukradli 21 a cez deň päť vozidiel, ukradli aj jedno nákladné. V dňoch 3.,5.,9.  krádež auta nehlásili.

…od 1. januára do 10. septembra sme v našom kraji zaznamenali 1 439 dopravných nehôd, čo je o 159 kolízií menej ako v rovnakom období vlaňajška? Pri týchto nehodách prišlo o život 12 osôb, z toho štyria chodci a jeden motocyklista. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška zahynulo na cestách Slovenska o 17 osôb viac (12 perc.). Z celkového počtu prišlo v sledovanom období na území Slovenska o život 29 chodcov.

Policajti deťom

Počas uplynulého Týždňa bezpečnosti na železnici sa petržalskí policajti stretli aj s deťmi so základných škôl Dudova a Gesayova. V rámci celoslovenského projektu, ktorý sa realizuje priebežne počas celého školského roka, im kpt. Henrieta Čechovičová priblížila nebezpečenstvá súvisiace so železničnou dopravou s dôrazom na zvýšenú pozornosť pri prechádzaní železničným priecestím.

Z policajného bloku

Požiar z nedbanlivosti

Požiar v obchodnom centre na Einsteinovej ulici spôsobil nateraz neznámy páchateľ pravdepodobne z nedbanlivosti. Zhorením podlažnej krytiny, obhorením a zadymením okolia vchodu, poškodením prechodovej lávky a vnútorných obchodných priestorov vznikla škoda v presne nevyčíslenej výške.

Zrazil chodca

V blízkosti polikliniky na Šustekovej ulici, pravdepodobne počas cúvania, vodič (40) vozidla Peugeot Boxer zrazil chodca (47). Vodič z miesta nehody odišiel bez toho, aby zranenému poskytol potrebnú pomoc, po chvíli sa však vrátil. Dychová skúška na zistenie prítomnosti alkoholu skončila s negatívnym výsledkom.

Domový výtržník

Oblečený iba v tričku a s kuchynským nožom v ruke nastúpil Martin B. (33) do výťahu ku dvom dievčatám (15,19) pričom jednu z nich začal sexuálne obťažovať. Po ich úteku sa presunul na iné poschodie petržalského bytového domu, kde zabúchal na dvere jedného z bytov. Po ich otvorení, držiac v ruke nôž, sa mu zažiadalo sexu, ku ktorému však nedošlo, pretože  žena (32) násilného výtržníka z bytu vytlačila.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky