INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalčan Buček si v triatlone podmanil Áziu

Petržalčan Buček si v triatlone podmanil Áziu

O triatlone sa na Slovensku tvrdí, že je to rodinný šport. Ak mu prepadne jeden člen domácnosti, pridajú sa vraj aj ďalší. Tak to bolo aj v rodine známeho rozhlasového športového reportéra, olympijského nadšenca a Petržalčana Petra Bučeka. Jeho syn Michal už roky žne úspechy na svetových podujatiach.  Prečo sa však o 37-ročnom Michalovi Bučekovi viac hovorí v Ázii, ako na Slovensku, o tom sme sa s petržalským rodákom pozhovárali v našom rozhovore.

o  Ako si spomínate na svoje triatlonové začiatky?

– Najprv som sa venoval kanoistike, ale keďže voda od triatlonu nie je vôbec vzdialená, tak som jedného dňa  presedlal na tento šport. Vtedy som mal nejakých 14 – 15 rokov a od prvých pretekov na Štrkovci som sa okamžite presvedčil, že triatlon bude to najlepšie pre moju športovú kariéru. Otec v tom čase pretekal za FTVŠ Triklub UK. Tiež som ho nasledoval do tohto klubu, viedol ma Jozef Jurášek, ktorý bol na jeho čele a ktorý je prezidentom Slovenskej triatlonovej únie. Bol som v ňom až dovtedy, kým som neodišiel do Ázie.

o Vaše meno sa viac spája s Hongkongom ako so Slovenskom, prečo?

– Mal som 21 rokov, keď som dostal šancu pracovať v Ázii v módnom priemysle. Odvtedy som tam už takmer 16 rokov. Najprv som prišiel na Taiwan a o rok som bol už v Hongkongu, kde som až doteraz. Je to už dlhý čas. Pravda, v začiatkoch som sa tam kvôli veľkej pracovnej vyťaženosti triatlonu nevenoval, ale po takom roku a pol som sa k nemu vrátil. Vtedy bol v Ázii triatlon v plienkach, venovala sa mu úzka skupina ľudí – azda 50. V súčasnosti, keď idem na preteky, tak registrujem aj tisícky prihlásených, usporiadatelia ich počet už musia limitovať. Teraz je tam už triatlon na vysokej úrovni. V Hongkonku som prešiel viacerými prácami, posledných sedem rokov sa venujem  trénerstvu, zdravému životnému štýlu. Pod palcom mám viaceré rodiny a najmä ich deti.

o Úspešne ste reprezentovali Slovensko aj na prestížnych pretekoch o titul Železný muž Ironman na svete…

– Keď som sa začal venovať triatlonu, tak asi sen každého športovca je dostať sa na olympijské hry, alebo absolvovať tieto prestížne preteky. Keďže proti mne hral aj môj vek a nemal som už ani takú rýchlosť, aby som mohol ísť na olympiádu, tak som sa sústreďoval na toho Železného muža na Havaji. V roku 2009 som sa v Číne prvý raz kvalifikoval na tieto najťažšie preteky a v rokoch 2010 a 2011 som bol ich súčasťou. Prvý raz som skončil v prvej stovke, čo bolo veľmi dobré umiestnenie, ale vtedy som až trištvrte roka venoval príprave. Bola to skutočne poriadne ťažká drina.

o Už viackrát ste preplávali ľadovú a dravú žltú rieku  na tibetsko-čínskej hranici ako prvý Slovák, čo to pre vás znamenalo?

– Sú to také špecifické preteky, najprv som ani nevedel, že sú na najvyššie položenom mieste na svete na tibetskej náhornej plošine. Minulý rok tam prišiel aj ďalší kamarát zo Slovenska, môj otec tam však bol ešte pred ním. Tento rok som bol na tejto rieke v januári. Preteky sú rozdelené na zimnú a letnú edíciu, voda má okolo 1 až 2 stupne, vonku je však až mínus 20 stupňov. V lete je to lepšie, lebo voda má okolo 11 stupňov a teplota vonku je 25 stupňov. V lete tam pôjdem už asi po jedenásty raz. Dosiahol som tu dobré výsledky, dvakrát som bol druhý a šesťkrát som skončil do štvrtého miesta.

o Koľko pretekov máte za sebou vo svojej kariére a ktoré úspechy si najviac ceníte?

– V triatlone som absolvoval určite stovky pretekov. Na najvyššom stupienku v mojej kariére je Havaj a prestížne preteky Železný muž. Vysoko si tiež cením víťazstvo v Bangkoku, kde mi cenu odovzdal princ Thajska, bol to pre mňa veľký zážitok. Samozrejme, veľmi rád spomínam na množstvo úspešných pretekov v Číne, Malajzii, Thajsku a po celej Ázii.

o Koľko času ročne strávite v Hongkongu a koľko v Bratislave?

–  Teraz je to asi tak, že dva-tri týždne som v Hongkongu a mesiac a pol v Bratislave. Napríklad, v roku 2017 som päť mesiacov strávil v Hongkongu a ostatné v Bratislave. Keď som doma, tak pomáham priateľke v jej firme a tiež trénujem.

o V akej športovej etape života sa nachádzate?

– V súčasnosti si užívam pohyb. V minulosti som  a vysokej úrovni ročne absolvoval v priemere 20 – 30 pretekov, v roku 2013 dokonca až 50, na všetky som sa veľmi zodpovedne pripravoval. Niekedy som bol na konci sezóny taký unavený, že som aj mesiac oddychoval.  Tento rok som si povedal, že trošku zvoľním tempo. Preteky si budem vyslovene užívať aj zo zadných pozícií, nebudem sa už hnať iba pre dobré výsledky. Veď som už získal dosť ocenení a pohárov, preteky chcem vidieť z inej perspektívy a viac sa na ne tešiť a nielen za každú cenu vyhrať. A viac ich absolvujem už na Slovensku ako v Číne. Pre mňa je triatlon životný štýl, trénovanie aj preteky ma bavia, prinášajú mi radosť, takže chcem sa mu naďalej venovať a zároveň aj odovzdávať skúsenosti mladším pretekárom.

o Ste rodákom z Petržalky, aký máte k nej vzťah? 

– V Petržalke som prežil celú mladosť, z detstva mám na ňu len tie najlepšie spomienky, najmä na Draždiaku som zažil   neskutočné chvíle cez plávanie v lete až po korčuľovanie v zime. Petržalku milujem, sú tu výborné podmienky na športovanie, hlavne na plávanie, bicyklovanie a behanie. Známa hrádza poskytuje ohromné možnosti na športové vyžitie sa, nie je veľa takých miest v Bratislave a ani na Slovensku, ktoré by sa Petržalke vyrovnali.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky