INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pokiaľ dýcham, môžem byť šťastný

Pokiaľ dýcham, môžem byť šťastný

Všetky šťastné rodiny sú si podobné. Každá nešťastná rodina je nešťastná svojím spôsobom. Spomenutý citát z Anny Kareninovej pozná a uznáva hádam každý. Ale – čo tak s Tolstým polemizovať? Nie sú si aj nešťastné rodiny často podobné? Tým, že si nevážia dary, ktoré v živote dostali a povedané slovami mojej starej mamy, „nevedia od dobroty, čo robiť, a len preto sú nešťastné?“ Nie sú si často podobné tým, že šťastie nehľadajú na ceste, ale „len“ v tom, čo od života dostávajú?

Poznám mnoho rodín s deťmi so špeciálnymi potrebami. Mal som to šťastie sa s nimi počas môjho života bližšie zoznámiť. Prežiť s nimi niektoré životné okamihy. V niektorých z nich vyrastá autista. V iných dieťa s Downovým syndrómom. Neviete si to predstaviť? Že šťastný život takto nevyzerá? Možno som si to niekedy myslel aj ja. Ale osobná skúsenosť môj názor zmenila. Práve v rodinách s takýmito špeciálnymi deťmi človek často nachádza pravé, hlboké šťastie.

Rozprával som sa raz s pani doktorkou, celý svoj profesionálny život sa venujúcou onkologicky chorým deťom. Povedal som jej, že ako rodič by som to asi nezvládol, mať onkologicky choré dieťa. Prekvapila ma svojou reakciou. Podľa nej to rodičia mentálne postihnutých detí majú oveľa ťažšie. Vďaka pokroku v medicíne sa už množstvo onkologicky chorých detí darí vyliečiť. Pri niektorých diagnózach až takmer 100%. A ak je, bohužiaľ, aj smutný koniec, rodičia sú ešte mladí a väčšinou mávajú po čase ďalšie dieťa. Život pre nich pokračuje ďalej. Ale rodiny s dieťaťom so špeciálnymi potrebami sú na ťažšej ceste celoživotne. Napriek tomu môžeme aj o nich hovoriť ako o šťastných rodinách.

Človek, ktorý mal to šťastie a nezažil vo svojom živote vážnejšie zdravotné peripetie seba či svojich blízkych, nemá šancu pochopiť, čím si tieto rodiny prechádzajú. Z jeho pohľadu to je cesta, podobajúca sa neustálemu stúpaniu na Golgotu. Kríž je ťažký, niet nikoho, kto s ním pomôže. Treba len ísť a trpieť.

Z pohľadu rodiny, ktorá tento kríž nesie, to je síce tiež o Golgote. Veď ak by zmysel tejto cesty človek neprijal, nedalo by sa mu po nej kráčať. Ale, paradoxne, práve vďaka ťažšiemu krížu je to cesta, ktorá má zmysel. Na nej niet času riešiť veci nedôležité, či prchavé. Sily, lásku, nádej si človek musí šetriť na ďalšie a ďalšie kroky. Ale šťastie, to na nej leží.

Všetky šťastné rodiny sú si podobné. Ale mám pocit, že tie nešťastné často tiež.

Pokiaľ dýcham, dúfam. Dúfam, žijem a môžem byť šťastný.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky