INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Plastové opojenie zabíja

Plastové opojenie zabíja

Na prvé videnie silná a nezdolná matka Gala, v skutočnosti veľmi krehká a veľmi ľahko zraniteľná Zem. Taká je dnes naša planéta, hľadajúca ochranu so všetkým, čo ju robí jedinečnou a každým možným spôsobom vyžadujúcou v jej prospech niečo vykonať, alebo  niečoho sa zdržať.

Deň Zeme, ktorý sme si pred pár dňami pripomenuli, má už takmer päťdesiat rokov. Do každoročného celosvetového kalendára sa zapísal zásluhou amerického aktivistu, ktorému sa znepáčil ľahostajný vzťah k nivočeniu životného prostredia a ktorý pochopil, že najväčším nepriateľom prírody sme my sami, či si to už priznáme, alebo sa zahráme na príslovečného pštrosa do čohosi strkajúceho hlavu. Je fajn, ak ľudia čo i len na pohľad drobnými environmentálnymi aktivitami prispievajú k ochrane životného prostredia každými možnými, často aj menej možnými, prostriedkami.

Do popredia ochrany životného prostredia sa v poslednom čase dostáva problematika odpadu, recyklácia či obaly. Podľa zistení OSN sa do oceánov každý rok dostáva viac ako osem miliónov ton plastového odpadu, čo  je až 80 percent všetkého odpadu v moriach. Pri rýchlosti, akou sa zbavujeme fliaš, tašiek a ďalších plastových výrobkov na jedno použitie, bude do roku 2050 v oceánoch viac tohto svinstva  ako rýb. Pravda, na mori sa len tak, na počkanie, nestretneme s obchodom naplneným dobrotami v lákavých obaloch, z čoho vyplýva, že až 80 percent znečistenia morí pochádza z pevniny.

Počas ľúteho, nateraz však málo úspešného boja proti každému jedinkému obalu, každému jedinkému gramu odpadu, som sa prednedávnom dozvedel, že na jednom dobrom trhu zariadili, aby predajcovia podávali nápoje a jedlo len v kompostovateľných nádobách, čo je bezpochyby nasledovaniahodný počin. O rok vraj majú v stánkoch s občerstvením dávať prednosť takým návštevníkom, ktorí si na dobrý trh (centrálne trhovisko sa nateraz k iniciatíve neprihlásilo) prinesú vlastný pohár, príbor či obedár.

O recyklovateľných servítkach reč zatiaľ nepadla. Predpokladám, že časom pribudnú aj predajne, do ktorých si ako v detstve odskočím s kanvičkou po mlieko, s krčiažkom kúpiť si pivko alebo s kastrólom čapovaný olej do motora. Je pravda, príklady tiahnu, aj aktivity v malom sú impulzom pre veľké veci. Len aby nám veľké maličkosti neprekryli pohľad na vybetónované polia či mestské parky, olejové škvrny na moriach, vyrúbané lesy, bezprecedentné a nepostihnuté nakladanie s odpadom v marginálnych osadách, čierne skládky, stále viac kontaminovanú pôdu, rádioaktívne, hlukové, svetelné znečistenie a tisícky ďalších aktivít ničiacich životné prostredie.

Brojíme proti obalom, recyklujeme, kompostujeme už aj na balkónoch, čo sa vraj susedom celkom pozdáva, ale zabúdame, že proti znečisťovaniu životného prostredia sa dá postaviť nielen s prinesenými príbormi na májovú veselicu.

Tak si myslím, že predstava aktivistov o domácnosti bez odpadu sa v tomto storočí asi nenaplní, ale napríklad s likvidáciou bilbordov alebo ilegálnych skládok je pri dobrej vôli možné začať takmer ihneď. Pravda, treba chcieť.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky