INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Takmer mi nenačapovali

Takmer mi nenačapovali

 Po  dlhom čase som sa rozhodol, že zasa raz zájdem do miestnej krčmy. Dám si čapované pivko, posedím, podebatujem.  Chlapík  sediaci vedľa mňa sa spýtal, prečo som sa tak dlho na tomto milom mieste neukázal. Odpovedať som mohol jednou vetou, pár slovami, ja som sa však bohvie prečo  rozhodol, že vyskúšam niečo v tomto prostredí  nezvyčajné. Že odpoviem tak, ako niektorí naši verejní činitelia odpovedajú novinárom, ktorí ich oslovujú kdekade. Len v krčme nie.

Na úvod som spomenul viacero úspechov dosiahnutých v domácnosti  počas  uplynulého roka,  dobré vzťahy so susedmi i fakt, že môj pes za celý čas nášho spolužitia nevzniesol ani jednu kritickú pripomienku. Práve som sa hotoval priblížiť  k odpovedi, môj sused mi však skočil do reči a spýtal sa, či mi šibe.  A chcel si odsadnúť. Krčmárka zaťala ešte hlbšie. Vraj, tým čo už majú vypité, žiadne pivo nenačapuje.  Ak si ho chcem dať, mám sa okamžite začať správať normálne.  Ticho som teda splynul s prostredím a dostal tak aj očakávané pivo.

V posledných týždňoch a dňoch  som si najmä  prostredníctvom televíznej obrazovky a tiež prostredníctvom   úst verejných činiteľov rôznej politickej  farby a  váhovej kategórie  vypočul naozaj pozoruhodné veci.  Presviedčali ma, že uveriť mám práve tej ich polopravde, štvrťpravde, prípadne aj  niečomu inému. Istý veľmi vplyvný muž ma  z obrazovky presviedčal, že si mám dať pozor na chaos a rozvrat. Prezrel som celý byt vrátane WC, ale nič také som neobjavil. Všimnite si, aký som tolerantný.  Vôbec som nepoužil slovo lož. A núkalo sa.

Z podobných   rečí som  taký domotaný, že až. Vôbec neviem, kde má to klbko začiatok a kde koniec. Obávam sa, že ani oni nie. A obávam sa tiež, že nevedia, ako ho aspoň čiastočne rozmotať. Mám však nápad, ktorý je ešte z gréckeho divadla. Deus ex machina. Čo v preklade z latinčiny znamená – Boh  zo stroja. V  gréckom divadle označoval spustenie  hercov hrajúcich boha pomocou plošiny na javisko, aby vyriešili zložitú zápletku deja. V prenesenom význame je to neočakávané vyriešenie zápletky vôbec. Vykoná ho umelá alebo nepravdepodobná postava. Všetko  tá   záhadná bytosť rozmotá namiesto autora, ktorý si zrejme s príbehom  nevie poradiť.

Otázka však znie: Máme u nás, na Slovensku,  takú  šikovnú plošinu a na závažné úkony vhodných hercov?

A ešte niečo. Spomínaní činitelia ma do jedného presviedčali, že mám zachovať pokoj a myslieť pozitívne. Nie samostatne a kriticky, ale pozitívne! A tak som urobil akúsi skúšku, kedysi tomu hovorili štichpróba. Pokazila sa mi chladnička. Amatérsky som odhadol, že oprava bude stáť okolo osemdesiat eur. Opravár bol šikovný a navyše aj slušný človek, a tak si  tých eur vypýtal len päťdesiat. Pozítívny záver znie – tridsať eur som vlastne ušetril. Takto ste  si to pozitívne myslenie predstavovali?

Do budúcnosti sa však pozerám s miernymi obavami.  Dumám, ako to pozitívne myslenie dopadne.  Čo ak mi napríklad spadne strecha na dome? Alebo povolia  jeho základy? Myslím aj toho nášho, spoločného.  Netuším, čo pozitívne poviem v takom prípade. Šľak, aby to  trafil. To  pozitívne neznie ani náhodou.

Na  záver: Napriek blahosklonným  odporúčaniam  budem vlastnú hlavu stále používať na  myslenie, nielen na nosenie čapice.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky