INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Esmeralda – baletný klenot

Esmeralda – baletný klenot

Keď Balet SND uviedol slovenskú premiéru baletu Esmeralda, uplynulo presne 200 rokov od narodenia najvýznamnejšej osobnosti baletných dejín Mariusza Alphonza Petipu. Ako povedal riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský:  „Toto bol hlavný dôvod, prečo sme sa rozhodli pozvať slovenského diváka na stretnutie s týmto veľkolepým baletným klenotom.“

Neobyčajne baletné dielo Esmeralda,  ku ktorému hudbu napísal  C. Pugni  sa zrodilo na motívy románu Victora  Huga. V choreografii M.  Petipu ale aj V.  Medvedeva a S. Feču  dielo so súborom SND  hudobne naštudoval Alexander Anissimov. Bohaté kostýmy  z dielne J. Zajcevy, scéna podľa návrhu Alyony Pikalovej dávajú tušiť, že predstavenie sa nesie v duchu tých najlepších tradícií ruskej klasiky. Ibaže v podaní nášho, už prevažne medzinárodného, baletného súboru a nie v čisto ruskom baletnom prevedení. To však neznamená,  že sa nie je na čo pozerať.

Už pred 180 rokmi vzbudila Esmerala, ako baletný klenot,  pri svojom uvedení rozruch. Romantický príbeh krásnej cigánky z chudobného okolia Notre –Dame, o ktorej priazeň bojuje celý Paríž,  bol znázornený realisticky a neprikrášlene. Romantický Petipov balet uvádza Slovenské národné divadlo v spolupráci s ruským Veľkým divadlom v Moskve na pozadí impozantnej scény, ktorá je zapožičaná z  „Boľšovho“. V postave Esmeraldy milovníci baletu uvidia  Oľgu Chelpanovu alebo Erinu Akatsuka. Artemyja Pyzhova alternuje Viačeslav  Krut v postave Piera. Aj ostatné obsadenie je prevažne ruské alebo medzinárodné. Pripraviť sa však treba na naozaj dlhý baletný opus, lebo príbeh s dvoma prestávkami je naozaj dlhým eposom so všetkým, čo k tomu patrí.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky