INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Valentín, ách Valentín

Valentín, ách Valentín

Zaľúbiť sa a byť milovaný. Krásna predstava o večnosti s dočasným trvaním má už stáročia svoj deň. Do našich postsocialistických končín sa dostal príchodom demokracie, niektorí alergici na hviezdy a pruhy tvrdia, že aj ten nám prikázali oslavovať Američania. Nie je to pravda, nič také sa neudialo. Teda, myslím oslavy, nie demokraciu.

Deň svätého Valentína prešiel transformáciou luperkálií, ktorými, podľa jednej z legiend, Rimania uctievali vlčicu známu dojčením zakladateľov ich mesta. Zrejme takmer seriózne oslavy pohanských bohov spájané s očistou a obradným smilstvom začali časom prerastať do samopašností a neskrotných orgií. Zmravnil ich až pápež Gelasius I. určením dňa pamiatky láskavého a zhovievavého svätého Valentína, ktorému dal pod patronát ochranu snúbencov a zaľúbených.

Je pravda, snúbenci ešte nemusia byť zaľúbení a pre zaľúbencov, najmä v dnešných časoch, sa zasnubovanie nestalo métou, o manželstve ani nehovoriac. Zaľúbiť sa bez zasnúbenia sa dá do hocikoho a hocičoho, takéto rozhodnutie srdca, niekedy aj rozumu, je nezáväzné. Spomínam si na materiál v jednom denníku, z ktorého som sa dozvedel, ako sa vážená školská inštitúcia v ankete o tolerancii voči menšinám zaujímala o pocity školákov pri pohľade na dvoch mužov, držiacich sa na ulici za ruky.

K môjmu sklamaniu som sa k zhrnutiu odpovedí žiakov v texte nedopracoval, ale, ako hovoríme my, Slováci, good idea. Odteraz si budem viac všímať zaľúbených chlapíkov držiacich sa za ručičky a ignorovať desnú slovenčinu, ktorou ma na každom kroku znásilňujú najmä osoby verejne činné. Tak veru, priority sú priority. Platí to aj o našom školstve, dobre fungujúcom na princípe nejako bolo a nejako bude.

Ako vravia odborníci na lásku a podobné pochabosti, zaľúbenosť je stav unesenia silnou a iracionálnou vášňou. Zvyčajne je dočasná a vyprchá skôr, ako sa aktéri dostanú z eufórie do stavu vzájomného emocionálneho stavu, čomu sa vraj už hovorí láska. Zrejme preto sa po zemi pohybuje viac zaľúbených ako šťastných manželov. Nájsť záľubu v niekom nie je problém ani na božskej úrovni. Napríklad, v deň svätého Valentína kresťanský boh s menej kresťanským Merkúrom našli konsenzus, a tak sa naše obchodné reťazce vyznačujú  pravidelne sa opakujúcou nezvyčajnou anomáliou. Každý z megaobchodov tvrdí, že u nich je najlacnejší a najkvalitnejší plyšový zajačik ušiačik, čokoláda s horou kakaa, najčerstvejší kvet  či iný podarúnok a tak sa niet čo čudovať, že sa ich priestory trhajú pod náporom láskou ad hoc naplnených sŕdc. Súčasť bytia, súčasť konzumného životného štýlu. Chlieb a hry.

Apropo hry! Tie pod piatimi farebným kruhmi čoraz viac naberajú rafinovanú agresivitu reťazcových praktík, sú jedným veľkým obchodom, ktorý sa snúbi s politikou na najvyššej úrovni. Zásnuby podobného charakteru tvoria výnimku z dočasnosti, sú životnou šancou a pochybnou láskou, nateraz spečatenou na dlhé časy.

Tak si myslím, že sme mohli zostať pri oslavách luperkálií s ich rituálnou očistou, pretože premenovaním jednej udalosti zo samopaší a neskrotných orgií vyvolených neubudlo. Skôr naopak.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky