INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

V Petržalke sa začalo veľké upratovanie  … so Zelenou hliadkou

V Petržalke sa začalo veľké upratovanie … so Zelenou hliadkou

 

 „Pred šiestimi rokmi sme začali s čistením brehov Chorvátskeho ramena a tu začal vznikať zárodok tvrdého jadra našej iniciatívy. Po mnohých rokoch je čas vrátiť sa na miesto činu,“ písalo sa v pozvánke Zelenej hliadky na facebooku. Komu sa nelenilo, obliekol tepláky a pridal sa. Zbierať smeti. V sobotu sa tak brehom ramena medzi električkovou zastávkou Farského až po Rusovskú cestu dostalo starostlivosti niekoľkých desiatok usilovných rúk a dokonca i jedného kanoe.


Dominik Neradovič zo Zelenej hliadky: „Tá loďka prekvapila aj nás, nebolo to v pláne ale oceňujeme kreativitu. Naša dobrovoľnícka organizácia sa zameriava sa v prvom rade na likvidáciu čiernych skládok, ktoré nie sú na pozemkoch magistrátu. Okrem toho natierame zábradlia, maľujeme a čistíme zástavky, odstraňujeme graffiti, obnovujeme zničenú mestskú zeleň, čistíme zelené plochy… Jednoducho, všemožne sa snažíme očistiť a skrášli mesto, v ktorom žijeme. V duchu motta Lebo sa nás to týka chceme poukázať na problém odpadu na uliciach v našom meste a motivovať ľudí, aby sa angažovali v prospech svojho životného prostredia a bydliska aspoň tým, že nebudú množiť odpadky na uliciach.

Zelená hliadka pôsobí vo všetkých mestských častiach. Stretáva sa každý druhý víkend. Tento patril Petržalke. V sobotu Chorvátske rameno a v nedeľu Lužné lesy v okolí Prístavného mostu. V sobotu sa dobrovoľníkom so Zelenou hliadkou podarilo vyzbierať 60 vriec odpadu a iný objemný odpad ako napr. nákupný vozík, pneumatiky, dosky a matrace.

Nedávno boli po troch rokoch opäť  v opustenom areáli pri Antolskej, ktorý je majetkom Slovenského pozemkového fondu. Naplnili tam odpadom celý veľký kontajner. Podľa najnovších informácií by mali cestu k nemu znovu zatarasiť, aby cestu k čiernej skládke definitívne uzavreli.

… s dobrovoľníkmi a rybármi

Nezaháľali ani členovia OZ My sme Petržalka, ktorí spolu s Slovenským rybárskym zväzom (Miestna organizácia Bratislava V) v sobotu  4. apríla vyrazili do terénu a brigádovali na brehu Chorvátskeho ramena v úseku pri Lachovej ulici. Ako sa vyjadril predseda združenia, Ján Bučan, „sme radi, že môžeme aj týmto spôsobom zlepšovať naše životné prostredie.“

(md, oa)

Foto: autori

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky