INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Otvorenie Detského sveta pri Chorvátskom ramene už o mesiac

Otvorenie Detského sveta pri Chorvátskom ramene už o mesiac

V súvislosti s výstavbou električkovej trate v Petržalke sa často spomína Chorvátske rameno, ktorého koryto trať sprevádza a pretína. Tak sme sa pozreli, aké je dnes a aké zmeny ho čakajú.

Starostlivosť

Chorvátske rameno je dlhé 5 138 m, hlboké maximálne 1,5 metra a vyhĺbené v bývalom ramene Dunaja.  Je domovom viacerých druhov obojživelníkov, plazov, vodných vtákov, bobra a vydry. Jeho správcom je Slovenský vodohospodársky podnik, závod Šamorín. Ten sa oň stará ako o prvok protipovodňovej ochrany územia Petržalky a upravený vodný tok. To znamená že zabezpečuje jeho prietočnosť, kosí trávové porasty a odstraňuje vodné rastlinstvo. Okrem toho spravuje jeho tri segmentové hate a dve čerpacie stanice. Ako nám povedal Zoltán Lajos zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., od prírodného materiálu je potrebné čistiť rameno dva až štyrikrát ročne a od odpadu spôsobeného obyvateľmi Petržalky prakticky nepretržite.

V súvislosti s výstavbou električkovej trate v Petržalke príde aj k úpravám Chorvátskeho ramena. Od čias výstavby Petržalky sú na ňom vytvorené dočasné stavebné prekrytia (betóny pri Technopole)a križovania s cestnou sieťou. Všetky tieto prvky majú byť odstránené a provizórne priepusty nahradené mostnými objektmi. Podľa Zoltána Lajosa bude zlepšenie prietočnosti a výmena vody prospešné vo všetkých smeroch.

Na otázku, či bude možné využívať vody ramena aj na verejné kúpanie či člnkovanie, dostávame vyjadrenie, v ktorom musíme sami hľadať odpoveď: „Principiálne ide o čistú priesakovú podzemnú vodu a znečisťujú ju iba miestni obyvatelia  a premnožená vodná vegetácia vzhľadom na odpor Štátnej ochrany prírody (ŠOP) voči jej odstraňovaniu.“

Tým mal asi na mysli, že harmonogram kosenia brehových porastov a vodných rastlín (okrem chránených lekien) si neurčuje Slovenský vodohospodársky podnik, ale každoročne ho navrhuje práve ŠOP. Takže pokračujme Radovanom Michalkom zo ŠOP – Správa CHKO Dunajské luhy:

„Vodnú hladinu je možné kosiť v mesiacoch september až november, aby sa odstránili vodné rastliny na konci vegetačného cyklu. Inak by ich odumreté zvyšky napadali na dno a spôsobili jeho kontamináciu. Brehy s trstinou je možné takto upravovať od septembra do februára vzhľadom na hniezdiace vodné vtáctvo. Úseky bez trstiny je možné kosiť celoročne, rovnako ako  aj okolité širšie trávnaté brehy.“

Budúcnosť

V súvislosti s výstavbou električkovej trate čakajú okolie Chorvátskeho ramena veľké zmeny. Okrem trate a cyklodiaľnice pribudnú nové mosty a pešie lávky. A, samozrejme, výstavba. Jej rozsah, výšku a typ by mal určiť nový Územný plán na základe Urbanistickej štúdie centrálnej osi Petržalky.  Ešte skôr bude ale pri ramene vybudovaný mestský park. Lemovať by ho mal od Rusovskej cesty až po Romanovu ulicu. Developer Petržalka City ho plánuje realizovať počas nasledujúcich dvoch rokov po fázach, podľa jednotlivých funkčných zón. V nich si bude možné zašportovať či kultúrne sa vyžiť a svoj priestor tam budú mať aj majitelia psov, mačiek či fretiek.

S  výstavou už začal, konkrétne zónou Detský svet, ktorá má rozlohu pol hektára. Čo sa týka samotného Chorvátskeho ramena, aj to by Petržalka City rada zahrnula do svojich plánov. Na vizualizáciách možno vidieť na jeho hladine napríklad  člnky. Tu však bude musieť nájsť spoločnú reč s vodohospodármi a ochranármi. Prvým krokom by mal byť dlho plánovaný projekt revitalizácie ramena.

Mestský park – najprv deti

Naozajstný kolotoč, hracie prvky rozdelené do zón podľa veku, atraktívne edukatívne zložky vyrobené na mieru pre park a odkazujúce na rieku Dunaj. Bufet, toalety aj prebaľovací kútik. Pôvodná vzrastlá zeleň zachovaná v maximálnej možnej miere, výsadba novej.  Obrovské zelené moderné ihrisko pre deti všetkých kategórií. To sľubuje Petržalčanom Juraj Richter z Petržalka City. A je zrejmé, že ide o jeho srdcovú záležitosť, keďže si napríklad presadil umiestnenie karuselového kolotoča.  V súčasnosti na ihrisku pokladajú zavlažovací systém, potom príde na rad trávnik, osvetlenie a pod.

A za mesiac, v v sobotu 9. júna (aktualizovaný termín), sú všetky deti pozvané na slávnostné otvorenie plné zábavných prekvapení. Rodičov by mohlo zaujímať, že ihrisko bude strážené kamerovým systémom a v noci aj strážnikmi. A aby bolo rovnako atraktívne ako v deň otvorenia, bude jeho údržba financovaná z peňazí, ktoré Petržalka City platí hlavnému mestu za prenájom pozemkov pri Chorvátskom ramene. Z rovnakých peňazí  bude financovať starostlivosť o celý plánovaný mestský park. Podrobnejšie informácie o Detskom svete vám prinesieme v budúcom čísle PN.

 

  • Mária Ďuratná

    Keď sme boli deti, veru sme sa v ňom po kolená čvachtali a voda bola čistá tak, že v nej plávali mloky a pijavice. Vždy, keď sme nejakú zbadali, kričali sme: „Pijavicaaa.“ a utekali na breh. Teraz je menej vykosene, ako v tych casoch, zrejme kvoli prirodzenemu biotopu, takze nejake clnkovanie asi neprichadza do uvahy. Ale tesime sa novemu ihrisku pre deti. Este nam vzdy bolo luto, ze sa na kolieskovych korculiach neda vozit dookola, lebo z druhej strany nikdy nebol chodnik.

  • Jarko Hevera

    Páči sa mi hlavne zachovanie starej zelene a hlavne výsadba novej .Malá pripomienka ,či tam nebude mostík cez vodu,

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky