INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Oživme park na Námestí Republiky

Oživme park na Námestí Republiky

Hovorí sa: podaj prst, budú chcieť celú ruku. Nech sa to nechápe ako nevďačnosť voči tým, čo nedávno vynovili zopár poškodených lavičiek na Námestí Republiky – vďaka aj za to – ale podľa seniorov žijúcich v neďalekom okolí to, žiaľ, nestačí. Treba si uvedomiť, že Námestie Republiky má unikátnu polohu v rámci mestskej časti (MČ) Petržalka. Dalo by sa povedať, že je jej geografickým stredom a často sa používa na verejné akcie a predvolebné aktivity popredných straníckych centrál, oslavy sviatkov ako napríklad SNP, či stavanie mája a podobne.

Prípadne aj na podujatia iných organizácií, športové zápolenia v areáli skate parku či na vianočné trhy, hudobné produkcie, púšťanie šarkanov atď. Na tomto mieste vznikli aj nové  miesta zábavy a  športu: bowlingové centrum a plaváreň, ktoré majú dokonca charakter presahujúci rámec  Petržalky. No a, samozrejme, k námestiu patria aj klienti  a zamestnanci pobočky Tatra banky. Voľné trávnaté plochy parkového typu lemované chodníkmi  sú tiež výborným miestom oddychu pre všetky vekové kategórie obyvateľov v okolí námestia, osobitne pre seniorov, rodičov s deťmi, ale aj pre mládež a strednú generáciu, vrátane majiteľov štvornohých rodinných miláčikov.

Je to teda miesto, ktoré má predpoklady stať sa ideálnou zónou oddychu. Nehovoriac o tom, že pri náhodných prechádzkach alebo väčších organizovaných podujatiach by najmä rodiny s deťmi a mamičky s kočíkmi uvítali možnosť užívať si chvíle pohody a príjemného oddychového posedenia, pozorovať pritom v pokoji svoje šantiace ratolesti na zelenom trávniku.

Jedinou chybičkou krásy je to, čo chýba azda najviac nám, seniorom – možnosť kombinovať príjemnú prechádzku s príležitosťou vychutnať čaro oddychu s výhľadom na otvorené zelené priestranstvo na pohodlnej lavičke. Na celej ploche námestia je ich minimum a v poobedňajších hodinách  sú v prípade aspoň trochu lepšieho počasia všetky obsadené.  Viacero lavičiek bolo navyše odstránených pri vybudovaní  väčšej štvorcovej plochy pre vianočné trhy. Nezaškodilo by, keby pribudli aj kríky, zachytávajúce exhaláty z miestnej komunikácie, a nové stromy, ktoré by potešili zrak a vyvážene poskytli pri lavičkách tieň. Dalo by sa tak vybrať – byť na slnku alebo v tieni.

Keď som na túto tému súkromne hovoril s niektorými pracovníkmi MÚ v Petržalke, zistil som, že príčina pretrvávania tohto nevyhovujúceho stavu je spojená s názorom, že nové lavičky by mohli obsadzovať bezdomovci, čím by vraj ich postavenie mohlo mať  kontraproduktívny účinok. Nie je to pravda. S manželkou – v prípade, že máme šťastie a podarí sa nám včas obsadiť voľnú lavičku – si na námestie chodíme oddýchnuť s knihou v ruke a situáciu dôverne poznáme.  Bezdomovci zvyknú sedieť len na lavičke v rohu námestia, kde je pomník a nemajú tendenciu rušiť  nevhodným spôsobom ľudí na ostatných lavičkách. Tento argument teda neobstojí.  Ak by sa tak nebodaj dialo, nemôže byť predsa problémom, aby to bez väčších problémov ad hoc dala do poriadku mestská polícia.

Že sa to dá riešiť, ukazuje aj príklad osadenia nových lavičiek  v blízkosti chodníkov v okolí CIK-CAK Centra na Fedinovej ulici, čo okolitému prostrediu tohto centra značne pomohlo. Osadením nových lavičiek v parku a doladením vzhľadu Námestia republiky by sa príťažlivosť tejto časti Petržalky mohla len zvýšiť. Viem si napríklad živo predstaviť, že by k tomu mohla napríklad prispieť aj besiedka uprostred kvadrantu vianočných trhov oproti skate parku. Určite by potešila mladých i tých skôr narodených aj v nepohode počas dažďa alebo za ostrého slnka.

Ján Puchovský

senior – publicista

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky